Türkiye’nin 3. Sanal gerçeklik küresi İzmit’te inşa ediliyor

Nevzat Doğan’ın vizyon projelerinden Planetaryum Sanal Gerçeklik Küresi inşaatı hızla devam ediyor.

İzmit Belediye Başkan Nevzat Doğan, geçtiğimiz Temmuz ayında temeli atılan Sanal Gerçeklik Küresi inşaatında incelemelerde bulunarak yetkililerden projenin son durumu hakkında bilgi aldı. Cephanelik bölgesinde 2 bin 500 metrekarelik bir alan üzerine yapılmakta olan ve yaklaşık 10.5 milyon TL’ye ihale edilen projenin istenildiği şekilde devam ettiğini söyleyen Başkan Doğan, “Sanal Gerçeklik Küresi, diğer ifadeyle gezegen evi, güneşin yıldızların gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin yapay görüntüsünün özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtıldığı gösteri salonudur. Türkiye’de üçüncü, Kocaeli’nde ilk olan bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz dedi.

İzmit’teki Sanal Gerçeklik Küresinin diğer illerden farklı olarak çok yönlü kullanılacağını belirten Doğan, İnsanlar öğrenmek istediği konularda burada sanal olarak görme, bilgi sahibi olma imkânı bulacaklar. Bizim sanal gerçeklik küremizdeki elektronik ve bilgisayar sistemleri en gelişmişi olacak. Çalışmalar planladığımız gibi ilerliyor. Bende sık sık gelip, inşat alanında incelmelerde bulup, süreci yakından takip ediyorum” diye konuştu.

Cephanelik bölgesinin İzmit’in son zamanlarda en hızlı gelişen bölgelerinden biri olduğuna da değinen Başkan Doğan, Belediyemiz tarafından şehre kazandırılan Cephanelik Mesire alanı, spor tesisi, Kadın Sosyal Yaşam Merkezi, Deprem Anma ve Farkındalık Müzesi ve birkaç ay içerisinde tamamlanacak Sanal Gerçeklik Küresi ile bölge daha da değer kazanacak. Ayrıca inşaatı devam eden şehir hastanemizin de tamamlanmasıyla bölge adeta bir cazibe merkezi olacak” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan Belediyenin gençlik projeleri gençlere anlatıldı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir